Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних: аргументи прибічників Від сировинної України до інноваційної  Чи будемо з врожаєм: як затяжна зима вплинула на посівну 2018  Чорніше чорного: найдорожча курка несе чорні яйця  Європейський досвід: сільське господарство по-баварськи  Монополія на ринку азотних добрив призводить до значних втрат аграріїв Вільна ніша – як заробити на вирощуванні ожини   Українські аграрії використовуватимуть передові технології захисту рослин  7 лайфхаків, як вберегтися від аграрного рейдерства  Чи бути українському равлику в шоколаді? Добре там, де нас немає, або історія успіху оливкового бізнесу Чи не ворог держава українському фермерові?  Відгодівля та переробка ВРХ: Як заробити у найбільшій вільній ніші українського агробізнесу? Компанія UKRAVIT постійно рухається вперед, створюючи нові інноваційні продукти Контроль шкідників за європейськими стандартами: Pest-control  Виробник насіння майбутнього збільшує інвестиції в Україну уже сьогодні  Страхування має бути необхідною умовою при розвитку бізнесу кожного садівника  Олександр Марюхніч: “Якщо прагнеш змін – почни з себе”   Ринок зерна України: від експорту сировини до готової продукції     Як захистити врожай ріпаку озимого? Поради спеціаліста   VELES AGRO – український бренд європейської якості підкорює «Битву Агротитанів»     VELES AGRO ТЕХНІКА, ЩО ЛАМАЄ СТЕРЕОТИПИСубсидування - найбільш поширений шлях підтримки державою агрострахування в світіІсторія агроуспіху: DuPont PioneerЗахистити зібраний врожай від гризунів допоможуть ефективні родентициди від Групи компаній UKRAVITАнна Бабіч: Аби вижити в умовах непередбачуваного ринку, агрокомпаніям варто зрозуміти "силу багатьох"Компанія МАЇС презентувала оновлену лінійку гібридів кукурудзи під час семінару на ЧеркащиніАграрію важливо раціонально використовувати пестициди та агрохімікати для збереження власного врожаюПерепади температури негативно вплинули на майбутню врожайність пізніх ярих культурЗворотній зв’язок із фермером: Група компаній UKRAVIT взяла активну участь у Днях поля по всій території України

 

Правда про садівництво: як створити прибутковий бізнес?

b61b3713.jpg

«Людина, яка посадила хоча б  одне плодове дерево, – поставила собі пам'ятник при житті», - говорить народна мудрість. До того ж, сегмент садівництва з кожним роком набирає все більше обертів в українському агробізнесі. Які перші кроки варто зробити людині, що вирішила зайнятися цією справою, які культури обрати до висадки, щоб бізнес приносив прибутки і які найсучасніші технології в садівництві варто застосовувати? Про це - в інтерв’ю AgroNews.ua з Президентом Академії Органічного Садівництва «Ekogarden» Валентиною Лановенко.

 

 

 

 

AgroNews.ua: Що треба знати, перш ніж почати займатися садівництвом? Як уникнути ризиків?

 

Валентина Лановенко:  Хочу пригадати слова А.Хайде: «Якщо з двох гектарів можна зібрати 100 тонн яблук і швидко повернути витрачені на закладання саду кошти, то навіщо це робити на 10 гектарах з середньою урожайністю 10 тонн і більшими витратами». Цитата голландського дослідника не втрачає своєї актуальності і сьогодні. Інтенсивний сад на карликових підщепах закладається на термін 20-30 років, тому вибір ділянки та сорто-підщепних комбінацій є дуже важливим. В Україні найбільш розповсюджена підщепа для яблуні – М-9, для груші – Айва S1. Вони дають можливість отримати перший урожай з 2-3-річних саджанців та на 5-й рік вегетації вийти на показник 45-60 тонн з 1 га (при загущеності 3500-5000 дерев). Саджанці на карликових підщепах потребують опорної системи та зрошення, що часто застосовується і для середньорослих підщеп типу ММ 106. Тому міф про те що на середньорослих підщепах «дешевше закласти сад» нівелюється, якщо підрахувати на скільки пізніше почнеться плодоношення та вихід на повну урожайність. Кліматичні умови в Україні та всій Європі в цьому році добре продемонстрували, що для успішного ведення садово-ягідного бізнесу потрібно застосовувати останні технологічні рішення, використовувати якісні протиградові, опорні системи і т.п. Візьмемо за приклад систему дощування, яку активно використовують польські садівники. За її допомогою цьогорічні заморозки в садах, за словами польських фермерів, замінили їм хімічне прорідження і допомогли зберегти урожай. Що в Україні? Втрати урожаю оцінюються на рівні 30-40% для насіннєвих культур (яблуко, груша) та 70-80% для кісточкових (черешня, вишня, персик і т.д.). Поточний рік також є аномально засушливим, річна кількість опадів набагато нижча, ніж в минулому. Про який сад без опори і зрошення може йти мова в подальшому? Рецепт простий: краще закласти 5 га саду, але технологічно правильно і якісними саджанцями, ніж 10, але без належного підходу. Аналогічна ситуація з посадковим матеріалом: дешевше не означає якісне. Вирощування продуктивних саджанців можливе за дотримання всієї технології: і свіжа земля, і ручний обробіток, і без гербіцидів. Закладка 1 га інтенсивного саду коштує на рівні 20 тис $, однією з найбільш витратних статей є посадковий матеріал, економити на якому не варто.

 

AgroNews.ua: Як обрати до висадки саме ті культури, які принесуть добрі врожаї та будуть затребувані на ринку?

 

 

Валентина Лановенко:Кожна культура має свої особливості у вирощуванні та збуті. Виходити потрібно з того, де є попит на дану продукцію та чи достатньо людей для обслуговування/збору. Останнє особливо актуальне для ягідників. Проблема нестачі робочої сили не така міфічна, як здається.

Цифри – річ вперта. Давайте порівняємо показники збору яблук та груш в Україні. За 2016 р. вирощено близько 1,2 млн тонн яблук та 186 тис тонн груш (за даними WAPA). Здавалося б, що ринок яблук заповнений. Але ні, значну частину яблук ми імпортуємо з лютого-березня щорічно (з Польщі). Чому? Тому що потужності для зберігання плодів в Україні мізерні в порівнянні з тими обсягами, що вирощуються. В той час в Польщі місткість сховищ перевищує об’єм вирощуваного.

По груші ситуація дещо інша. Значна частина груш в Україну імпортується з Нідерландів, Бельгії і т.д. Як правило, ці плоди зриваються раніше терміну, тому такого запаху, смаку та вигляду як українська продукція, вони не мають. І вартість, відповідно, у 1,5-2 рази вища за вітчизняні. Також не можу не зауважити той факт, що більшість людей навіть не знає назв сортів груші, умовно ділячи їх на 3 групи: Бера літня, осіння та зимова… Сподіваюсь що в майбутньому ситуація зміниться на краще, і ми матимемо змогу купувати в супермаркеті вітчизняну високоякісну Ксенію (Ноябрська), а не китайські «наші» (назва сорту).

Якщо порівняти закупівельні ціни на яблука та груші, ціна груш у 2-3 рази перевищує ціну яблук. В сезоні 2016-2017 ціна яблук варіювалася в межах 6-12 грн/кг, по грушах – 15-35 грн/кг. В той же час яблука сорту Ред Джонапринц Джонаголд оцінювали в 15-17 грн/кг. Яблука сорту Голден Делішес чудово підходять для переробки і користуються незмінним високим попитом у споживачів, а сорт Айдаред, навпаки, стає менш затребуваним. Дослідження ринку перед закладкою саду – важлива передумова успішності будь-якого проекту. За словами Андрія Ярмака, спеціаліста FAO «1 тис $, витрачена на ринкові дослідження, іноді дає можливість уникнути збитків на 1 млн $».

 

AgroNews.ua: Скільки чекати на прибуток? Який мінімальний обєм землі має бути у людини, щоб вона могла заробляти на садівництві?

Валентина Лановенко: Саджанці на карликових підщепах вступають у плодоношення з 2-річного віку – яблуня та 3-річного віку – груші. Доцільно робити закладку продуктивними 2 та 3-річними саджанцями, щоб не витрачати зайвий рік в саду для формування дерев, це завдання розсадників. Мінімальна урожайність інтенсивних садів – 40-45 тонн яблук/груш на 5-й рік вегетації саду (при загущенні 3500 дерев на 1 га).

Якщо взяти середню ціну на яблука за минулий рік - 10 грн/кг, то з 1 га саду можна отримати 400-450 тис грн валового доходу на 5-й рік вегетації, для груші – 25 грн/кг – близько 1 млн грн.

Мінімальний обєм для хорошого садового проекту – 10-15 га. Доцільно планувати будівництво холодильника для зберігання плодів, а для меншої площі це не буде рентабельно.

Не забуваємо про переробку. При всій різноманітності соків, які представлені в Україні, якісних соків прямого віджиму не так багато. Попит на сушені плоди лише починає розвиватися в Україні, в той час як у Європі сформований тренд так званих «снекових перекусів» - сушені овочі/фрукти. Органічна плодова продукція – свіжа чи перероблена, як правило, в 1,5-2 рази перевищує вартість конвенційної. Іноземні компанії готові купувати органічну яблучну сушку з України по 6,5-7€/кг. Органічної сировини для реалізації таких проектів дуже не вистачає. Адже більшість органічних садів в Україні – сертифіковані високорослі насадження віком 30-40 років, з низькою продуктивністю. Нові сучасні сади закладаються також, вони матимуть значно потужніший потенціал.

 

 

 Катерина Звєрєва, AgroNews.ua

 ОСТАННІ КОМЕНТАРІ